15.11.12 Chceš být zdravý? Máš to ve svých rukou, ve své hlavě…

Ohlédnutí za Dnem pro zdraví.

V sobotu 10. listopadu Zdravý Rožnov - občanské sdružení ve spolupráci s Iskérkou. o. s. a Sdružením diabetiků ČR – územní organizací Rožnov uspořádalo Den pro zdraví. Přesto, že po deseti letech této aktivity v Zemědělské škole bylo změněno místo konání a situováno do skromnějších prostor v Iskérce na Chodské ulici, zájemci si cestu našli. To skromnější bylo určeno i menším grantem města, ale věci neuškodilo. O hlavní i doprovodný program zájem opravdu byl mezi starší i mladší generací. Cvičení s malými a velkými míči sice mělo méně pohybu chtivých než těch, kteří chtěli zakusit nějakou masáž, nechat si změřit tlak a cukr v krvi, či měření Supertronikem, nebo ochutnat jednohubky s čajem a jablečným moštem. Největším tahákem ale byla přednáška MUDr. Josefa Kučery z Povážské Bystrice. Dozvěděli jsme se, že hlavním problémem ztráty imunity a nástupu nemoci je překyselení organizmu a s tím související živné prostředí pro mnohé parazity ve střevech, ale nejen tam. Promítaná prezentace byla víc jak výmluvná a to nejen záběry parazitů pod mikroskopem, ale i obrázky „okousaných či slepených krvinek“ lidí svého zdraví nedbalých či neinformovaných. Pan doktor dovedl vše přehledně a stručně vysvětlit. Chceš být zdravý? Máš to ve svých rukou, ve své hlavě …rozhodni se! Pomož si sám a bude ti pomoženo. Každý se tak mohl zamyslit, zda jeho životní styl je zdravý co do stravy, pitného režimu, pohybu, pozitivního myšlení a chování. Akce končila bubnováním a muzicírováním dokonce přesčas, jak se do toho účastníci nadšeně zabrali. Zdravý Rožnov – o. s. tedy opět splnil v rámci projektu Zdravý rok 2012 své směřování – nabídnout veřejnosti hodnotné informace. Celá částka vstupného dobrovolného byla věnována Iskérce, o. s.

Abych nechválila jen MUDr. Josefa Kučeru a ostatní aktéry nechala pod anonymními jmény organizací, ač k zdařilosti Dne pro zdraví rovněž přispěli, připojím poděkování i jim:
Mgr. Aleně Jbaili za cvičení s míči, Marii Krieglerové a jejímu týmu Sdružení diabetiků za měření tlaku a cukru v krvi, Martě Stoklasové za měření Supertronikem a informace o doplňcích stravy Energy a Diochi, Anetě a Silvii Valachovým za ukázky masáží obličeje a lymfo drenáže nohou, Janě Klikové a její bubnovací skupině , Evženii Dudíkové za zajištění pitného režimu, Anetě a Veronice Valasovým, Aleně Kudlákové, Ludmile Huskové a Elišce Bittnerové za vytvoření jednohubek racionální stravy. Recepty pomazánek najdete na archiv.zdravyroznov.cz. A v neposlední řadě Vlastě Křeménkové, která připravila a posléze uklidila vše v budově Iskérky. Ovšem bez šikovnosti RNDr. Ivana Lukáše, který dovede sehnat u sponzorů pro sdružení finance, by žádná akce, byť skromně, nemohla být uskutečněna. Dík všem ze srdce.

Jarmila Mikulášková,
hlavní organizátorka Dne pro zdraví.

Jemná pohanková pomazánka

základ:

Uvaříme krupici, necháme ji trošku vychladnout a přidáme zbývající suroviny. Do základu poté můžeme přidat česnek (popř. medvědí česnek) nebo nivu.

Jemná papriková pomazánka z červené čočky

Všechny ingredience smícháme a můžeme dochutit např. citrónovou šťávou.

Hummus

Cizrnu z plechovky (nebo den předem namočenou a povařenou) přecedíme, trošku tekutiny si však ponecháme. Za postupného přidávání tekutiny a citrónové šťávy cizrnu rozmixujeme do hladka. Poté vmícháme tahini a olivový olej. Dochutíme solí a pepřem a důkladně promícháme. Hummus chutná nejlépe vychlazený.

Hummus dáme do servírovací mísy, pokapeme olivovým olejem, ozdobíme nasekaným koriandrem a černými olivami. Podává se s opečenou ciabattou, bagetou či vekou.

(Jo-Anne Coxová a Elizabeth Towersová "1000 klasických receptů z celého světa", Nakladatelství Columbus Praha, 2000, str. 104)

Buchta s dýní

Původní recept je s řepou, najdete ho ve výborné kuchařce Recepty z farmářského trhu od Hany Michopulu.

  1. Troubu předehřejeme na 160°C. Formu (kulatou o průměru 23cm, já jsem použila srnčí hřbet) vymažeme máslem a vysypeme moukou nebo vyložíme papírem na pečení (tu kulatou)
  2. Nastrouháme dýni na hrubém struhadle. Ořechy nahrubo nasekáme nožem.
  3. V míse šleháme vejce s cukrem do bělavé pěny. Postupně přidáváme mouku a rozpuštěné máslo.
  4. Nakonec vmícháme dýni, ořechy a rozinky a prášek do pečiva.
  5. V troubě pečeme cca hodinu.
Ovesné sušenky

jsou z webových stránek www.kitchenette.cz, kde najdete spoustu dalších výborných receptů

  1. Ve velké míse smíchejte vločky, prosátou mouku, cukr, skořici, vanilku a ořechy.
  2. V malém hrnci rozehřejte máslo spolu se sirupem. V horké vodě rozmíchejte sodu a přidejte ji k rozehřátému máslu.
  3. Máslovou směs nalijte k suché vločkové směsi, dobře promíchejte.
  4. Rozehřejte troubu na 150°C.
  5. Lžičkou tvarujte malé hromádky na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech. Nechávejte dost místa mezi jednotlivými, protože se při pečení roztečou na tenké placičky.
  6. Pečte 15 - 20 minut do zlatohněda. Ještě horké je uvolněte nožem od plechu a nechte vychladnou na mřížce. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
Mrkvová pomazánka s křenem a cibulí

Do majolky nastrouháme mrkev a křen, přidáme jemně krájenou cibuli, hořčici, citronovou šťávu, sůl, pepř, špetku cukru a vše promícháme. Mažeme na bílé pečivo (ale tmavé je chutnější).






Poslední aktualizace: 27.09.2005